Kurátori beavató előadássorozat a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteményeiről - 5.

Az előadásokra - a nyári időszak kivételével - minden hónap harmadik csütörtökjén kerül sor.
A sorozatnak a Szépművészeti Múzeum gyönyörű Schickedanz-terme ad otthont.

A sorozat ötödik előadását a Délkelet-ázsiai Gyűjtemény kurátora, Vécsei Anna tartja.

Rövid összefoglaló a kurátor tollából az előadásról:

Múzeumunk egyik legváltozatosabb gyűjteménye a 2014-ben önállósodott Délkelet-ázsiai Gyűjtemény. A régióba tartozó országok sokszínűek, mindegyiknek önálló arca, saját hiedelemvilága, sajátos történelme van, mégis számos közös vonásuk fedezhető fel tárgykultúrájukban és díszítőmotívumaikban.
Bevezető előadásom során szeretném bemutatni a gyűjtemény alapját adó főbb tárgycsoportokat, hogy milyen kontextusban kerültek be az akkori India gyűjteménybe, milyen jelentős gyűjtők, utazók vagy hazánkba látogató külföldiek bővítették a formálódó gyűjteményt.
Szó esik majd az alapító Hopp Ferencnek az indonéz szigetvilág különböző pontjairól hozott fegyvereiről, Zboray Ernő wayang bábkészletéről, de a hatvanas évek vietnámi állami ajándékairól vagy a kilencvenes évek buddhista kiállításain felbukkanó tárgyakról is. Végezetül megérkezünk a 2000-es évekbe, a legelső, immár a teljes régióra kiterjedő – rendkívül népszerű – textilkiállításunkhoz, valamint a digitális kor kihívásaihoz.
Ha pedig időnk engedi, egy kis beszélgetéssel zárnánk a délutánt, melynek során a hallgatóságból ki-ki megoszthatná, milyen tapasztalatokat, asszociációkat őriz a szóban forgó nemzetekkel, országokkal kapcsolatban. Röviden: mit tudunk, és miért (nem) tudunk Vietnám, Mianmar, Indonézia, Thaiföld, Kambodzsa, Laosz, Szingapúr, Brunei vagy a Fülöp szigetek művészetéről és kultúrájáról.

Az előadásokra mindenkit szeretettel várunk!
Jegyár: 1000 Ft (egységesen, mindenki számára)
Kedvezmények ezúttal nem érvényesíthetők.

JEGYVÁSÁRLÁS

A sorozat további alkalmai:

2023. szeptember 21., 16:00 – 17:30
Dr. Fajcsák Györgyi | Kínai Gyűjtemény