Nyári táborok

UTAZZ VELÜNK AZ ŐSI INDIÁBA! | BESZÁMOLÓ

2024. július 8-12.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Már harmadik alkalommal szerveztünk olyan nyári tábort, amely a Múzeum aktuális kiállításához kapcsolódik. Az idén az ősi India, Gandhára földje köré épült az egyhetes programsorozat. A résztvevő gyerekek zömmel az általános iskolai alsó tagozatos korosztályból kerültek ki. Hétfőtől péntekig egymást váltották a drámajátékos és kézműves foglalkozások. A drámajátékos szekciót Patonay Anita színész-drámatanár vezette, a képzőművészeti jellegű alkotói feladatokat pedig Szeivolt Katalin festőművész-múzeumpedagógus. A tábor témájának feldolgozásában alapkoncepció volt, hogy egy nagyobb indiai családdá alakultunk, amelyben mindenki megtalálta a helyét és szerepét.

Az "indiai családunknak" fergeteges kalandjai voltak: meglátogattuk az indiai népmeséből ismert aludni nem tudó királyt. Képzeletben vonaton utaztunk, ahol démonokkal kellett megküzdenünk, s belekerültünk egy keleti bazár forgatagába is... A királyt ünnepi díszben látogattuk meg, a ruháinkat mi magunk festettük és szabtuk. Hozzá kiegészítőként elefántos legyezőt és a "kétszer születettek" zsinórját készítettük el. Festettünk és varrtunk is: életút-gyöngysort applikáltunk filcanyagra.

Külsős programként a Fővárosi Állatkertben egy elefánttréninget nézhettünk meg, mivel az elefánt jelentős szimbolikus állat az indiai kultúrában. Az ebédünket az Andrássy 100 Önkiszolgáló Étteremben fogyasztottuk el, az ebédhez még járt egy üdítő is az étteremvezető, Ádám jóvoltából.

A tábort ünnepélyesen zártuk a kiállítótérben, ahol a gyerekek műveiket 'random' kitették közszemlére. A szülőket vidáman informáltuk a heti történésekről.

Jövőre folytatjuk a következő kiállításban!

***

Szülői visszajelzés:

„Kedves Kati!

Idén ismét hatalmas élmény volt A.-nak a Hopp tábor! Sokat tanult, kézműveskedett és »családias« környezetben nagyon jól érezte magát. A drámajátéknak köszönhetően a nála (sokkal) félénkebb gyerekek is meg tudtak nyílni, és részt venni a kalandokban. Szabadon, de biztonságos keretek között tanulhattak és játszhattak a gyerekek, és kibontakoztathatták a kreativitásukat. A pénteki bemutatón a szülők is láthatták, hogy milyen okosan és magabiztosan mesélnek a gyerekeik a táborban történtekről, és megcsodálhatták az igényesen elkészített és installált műveket.

Remélem, hogy jövőre is lesz tábor, A. mindenképpen ott lesz!”

A KÖNYVTÁR REJTELMEI ÉS A GONDTALANSÁG KERTJE | BESZÁMOLÓ

2024. augusztus 5-9.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Idén nyáron egy új kezdeményezésre is sor került; Windhoffer Tímea, a múzeumi könyvtár vezetője fejéből pattant ki a könyvtáros tábor ötlete. A tábor szervezője, ahogy az előző táboroké is, Szeivolt Katalin múzeumpedagógus, Tóth Menyhért díjas festőművész. Ennek a tábornak a programcsomagjához több Hopp-kolléga is hozzájárult. Windhoffer Tímea vezette be a résztvevőket a könyvtár rejtelmeibe, megmutatta a gyűjteményben található legnagyobb és legkisebb könyvet; kézbe vehettünk olyan könyvet is, amelynek lapjai duplafalúan készültek. A lapozó egy pálcikát csúsztatott a lapok közé, így tudta nézegetni a könyvet, megóvva az emberi kéz okozta szennyeződésektől. Jártunk a textilrestaurátor műhelyben is, ahol Füzes Andrea mutatott a munkájával kapcsolatban érdekességeket. Bartha Vera papírrestaurátor pedig megtanította a gyerekeket füzetet fűzni, a füzetek gyönyörű márványozott papírborítást kaptak Vera ajándékaként. Gódorné Hazenauer Zita a Hopp Múzeum varázslatos kertjével ismertette meg a gyerekeket, valamint finom keleti teákat, bambuszrügyet kóstoltatott velünk, és még wagashit is készítettünk az irányításával.

A tábor alapprogramját Milák Melinda színész-drámatanárral bonyolítottuk le; a másik táborhoz hasonlóan egymást váltották a drámajáték-foglalkozások a képzőművészeti jellegű alkotói feladatokkal. Ebbe a táborba is nagyrészt általános iskola alsó tagozatos korú gyerekek jelentkeztek. A drámajáték- és kézműves foglalkozások csúcspontjának tekinthető "A bambuszgyermek" című japán népmese feldolgozása. Zita bambuszszárakat vágott le a gyerkőcöknek, akik már a kertben összeállították a bambuszgyermek térbeli otthonát. Melivel egy elgondolkodtató drámaórán dolgozták fel ezt a mesét.

Míg az előző idei nyári táborban könnyen ment a gyerekek feloldódása, addig ebben a táborban sokkal nehezebb dolgunk volt ilyen téren, de annál jobban sikerült a tábor ünnepélyes zárása. A gyerekek kiállították az alkotásaikat, és egy mini műsorral is sikerült meglepni a szülőket.

Sikeresnek mondható ez az új tábori kísérlet. Ezúton is hálás köszönet a kollégáknak a zökkenőmentes együttműködésért és a színes programokért! Remélem, jövő nyáron folytatjuk!

***

Szülői visszajelzés:

„Kedves Kati!

A kislányom pénteken hazaúton azt mondta: sajnálja, hogy vége van a tábornak, szívesen menne még… Szerintem ez a legnagyobb dicséret. Szuper, hogy össze tudod kapcsolni a színvonalat és az örömszerzést a gyerekeknek, kivételes kincs ez. Hálásak vagyunk neked és a kollégáidnak, nagyon köszönjük!”

Korábbi táborainkról ezen a linken találhatnak információt.