LÉLEGZŐ FÉNY | Spiritizmus, teozófia, buddhizmus a 19-20. század fordulóján Magyarországon
web_stories Galéria megnyitása (5 kép)

LÉLEGZŐ FÉNY | Spiritizmus, teozófia, buddhizmus a 19-20. század fordulóján Magyarországon

A Hopp Múzeum 2025 áprilisában nyíló kiállítása az 1875-ben New Yorkban társulattá formálódott modern teozófia magyarországi hatását mutatja be. A most 120 éves Magyar Teozófiai Társulat kialakulásának és korai történetének ismertetésén keresztül és a jelenlegi kutatás eredményeinek segítségével próbáltunk átfogó képet adni e korszak szellemi irányzatairól és ebben a teozófiai gondolatok hatásáról.

A kiállítás a keleti és nyugati ezoterikus irányokat ötvöző teozófiának azt az oldalát emeli ki, amely inspirálta a hazai szellemi élet minden ágát (írókat, művészeket, tudósokat) és szélesebb körben felkeltette a keleti kultúra és filozófia iránti érdeklődést, a keleti tárgyak gyűjtését.

Ez utóbbit reprezentálják többek között Gyöngyöshalászi Takách Bélának a Hopp Múzeum gyűjteményébe került értékes szobrai, képei és könyvei.

Megidézzük a századforduló pesti hangulatát, azt a miliőt, amely a boldog békeidőktől az I. világháború tragédiáján át elvezet a két világháború közötti időszakik. Bemutatjuk azokat a kisebb-nagyobb csoportokat, köröket (spiritiszták, gnosztikusok, tolsztojánusok, reforméletmódot követők, szabadkőművesek, teozófusok, buddhisták stb), melyek e korszakváltás kísérőiként a világ minden pontján feltűnnek. Magyarországi képviseletükben olyan kiváló emberekkel találkozhattunk, mint Mednyánszky László, Zipernovszky Károly, Gömöryné Maróthy Margit, Nagy Sándor, Baktay Ervin, Rózsaffy Dezső, Nádler Róbert és az első magyar nyelvű Buddhista káté fordítója, Hollósy József. A létezés rejtett misztériumát véve alapul, megkíséreltek egy, a materializmuson túlmutató világszemléletet becsempészni a hétköznapokba.

A kiállításhoz kapcsolódó tudományos igényű tanulmánykötet segíti és kiegészíti a látottak megértését és tovább gondolását.