Teaszoba
A múzeum épületében 2024 áprilisától egy japán teaszoba várja a látogatókat, amelyet minden elemében a japán Urasenke Teaművészeti Iskola tervezett meg és gyártatott le a magyar egyesület és a múzeum együttműködésével. A teaszobában olyan tipikus japán építészeti elemekkel találkozhatnak a látogatók, mint a tolóajtók és ablakok, tatami padló, tokonoma falfülke…
A teaszoba ablakai nem átlátszók, falai mélyzöld színűek, kontrasztot alkotva a tatami világos árnyalataival. A teaszoba eszközei a japán teaművészet köré kiépült számos iparművészeti ág remekei. Az egész tárgyi környezet azt segíti, hogy a lényegre, a jelen pillanatra, a teára redukáljuk az érzékelést.
Teaszertartás
A japán teaművészet, mint a hagyományos japán művészetek döntő többségét magában foglaló művészeti ág alkalmas arra, hogy mélyebben megértsük a japán kultúrát, vallást, történelmet, életfelfogást. A teaszoba már magában is alkalmas a hagyományos japán esztétikai alapelvek közvetítésére, de a teaszertartások során látja el eredendő funkcióját és mutatja meg a japán esztétika esszenciáját.
Májustól a teaszoba programja az Urasenke Tankokai Hungary Association-nel együttműködésben valósul meg.
A teaszertartásokat Rajzó-Kontor Kornélia teaművész, az egyesület elnöke, szakmai vezetője, tanára vezeti.
Az Urasenke teaiskola tervei alapján készült teaszobában zajlik az autentikus Urasenke stílusú teaszertartás. Amellett, hogy a vendégek a teaszertartás során a japán teaművészetről átfogó ismertetést kapnak, usucha-t (híg matcha teát) és mellé egy wagashi-t, azaz kézzel készített, különlegesen szép megjelenésű tradicionális (szezonális) édességet is fogyasztanak. (Az édesség alapvetően, döntő többségében glutén-, tej- és tojásmentes. Amikor az aktuális időszak vagy ünnepkör hagyományos édessége mégsem az, akkor van kiváltó alternatíva annak számára, aki ezt előre jelzi.)
Családtagok, barátok számára ideális program.
Résztvevők száma: 1-3 fő / alkalom
Ár: csak a teljes szoba bérlése lehetséges egy 60 perces teaszertartás alkalomra: 60.000 Ft / óra (max. 3 fő)
A program havonta 1 vagy 2 napon, egy csütörtöki és/vagy egy szombati napon van meghirdetve, mind a két napon 4 - 4 időpontban.
November és december hónapban a teaszertartások a következő napokon, az alábbi időpontokban érhetők el:
- 2024. november 23., szombat: 10:30–11:30; 12:00–13:00; 13:30–14:30
- 2024. december 12., csütörtök: 10:30–11:30; 12:00–13:00; 13:30–14:30; 15:00–16:00 (Winter Chakai szertartás - "karácsonyi kiadás")
Az egyes alkalmakról részletes információt az Események menüpontban talál.
A programra csak online, elővételben lehet jegyet váltani.
FIGYELEM! Az időpontot a jegyvásárlás során, a naptársávban szükséges kiválasztani!
A jegyértékesítő rendszer csoportos foglalásként kínálja fel az egyes teaszertartás alkalmakat, mert 1-3 fő részvétele lehetséges minden egyes idősávban.
„A képzelet tere” – Teakertek teaszobák
Vezetett séta a Tea útján a Hopp-kertből a Hopp-villába
Májustól elérhető új programunk a kertből, egy csésze sencha tea mellől, a Hopp Ferenc hajdani „lugasától” avagy teakunyhójától indulva kalauzolja végig a látogatókat a teakertek hagyományán át az épület emeletén megbúvó autentikus japán teaszertartás szobáig.
A teaszobát felvezető egytermes kamaratárlat megtekintésével zárul a séta.
A programot Gódorné Hazenauer Zita japánkert-szakértő vezeti.
Figyelem! A program során a teaszertartás szoba terébe nem megy be a csoport, csak kívülről lehet azt megtekinteni.
A programon való részvétel díja: 2500 Ft / fő (egységesen)
Kedvezmények nem érvényesíthetők.
A programra csak online, elővételben lehet jegyet váltani.
FIGYELEM! Az időpontot a jegyvásárlás során, a naptársávban szükséges kiválasztani!
A Tea útja a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteményében
A teaszobát bevezető kamarakiállításunk a teaszertartás kellékeit mutatja be a múzeum gyűjteményeinek tükrében, az intézmény történetében fontos, a teázás ősi hagyományaival komolyabban is foglalkozó alapító, a későbbi gyűjteménygyarapítók, valamint egykori igazgatók, munkatársak tárgyai segítségével.