BETELT! A Meidzsi-korszak | Dr. Lázár Marianna tematikus szakértői tárlatvezetése

Dr. Lázár Marianna japanológus, történész, a Károli Gáspár Református Egyetem Japanológia Tanszékének adjunktusa tart tematikus tárlatvezetést a Hold a felhők felett. Gróf Vay Péter püspök élete és japán műgyűjtése kiállításban.
1868-ban új korszakot hirdettek meg Japánban, a „Felvilágosult Kormányzás” korszakát, azaz a Meidzsi-kort (1868–1912). Felszámolták a katonai vezetés addigi hatalmát és alkotmányos formában restaurálták a császári hatalmat. A korszak elején még nagyon fiatal Meidzsi császár nevében kormányzó szamurájcsoport a szigetország állami és gazdasági berendezkedésének nyugati mintára történő átszervezését tűzte ki célul, remélve, hogy a több hullámban megvalósított (közigazgatási, oktatási, társadalmi, politikai, katonai, mezőgazdasági, ipari) reformok által Japán megerősödik és idővel a Nyugat nagyhatalmaival egyenrangú országgá válik. Küldöttségek indultak európai és amerikai tanulmányutakra, külföldi szakértőket hívtak meg a japán nagyvárosokba, ezzel egy időben pedig japán diákok utaztak ki európai egyetemekre. A századfordulóra a japán társadalom megnyílt, felértékelődött a tudás, az oktatás, a művelődés. A városokban lakóknak elérhetővé vált a közoktatás, az orvosi ellátás, a tömegközlekedés és nem utolsó sorban a nyugati elemeket is vegyítő szórakozás, valamint megnyíltak az első modern múzeumok is. Azonban a nyugatosodás csak a fejlett nyugati ismeretanyag befogadására és a mindennapi élet „külsőségeire” korlátozódott, a személyes kapcsolatokat és a közösségi modellként is funkcionáló családi életet nem érintették a reformok. Előadásomban elsősorban a Meidzsi-kor sokszínű városi mindennapjait, a korszak kultúrtörténeti viszonyait mutatom be, különös tekintettel a korszak második felére, Vay Péter püspök japán útjainak idejére.
A programon az aznapra érvényes kiállítási belépő és regisztráció birtokában lehet részt venni.
A regisztráció kötelező!
Regisztrálni a hopprogram@hoppmuseum.hu e-mail címen szükséges.