Indiai (baul fakír) hangszeres workshopok Burns Katalinnal

Indiai (baul fakír) hangszeres workshopok Burns Katalinnal

A workshop-eseményeken a Nyugat-Bengálban zenélő baul fakírok egy-egy hangszerével ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A baulok hindu vagy muszlim témájú misztikus dalai Kalkuttától keletre, sőt, Bangladesben is ismertek.

A baul fakírok sokszor állva, jobb kezükben egyhúros hangszert (ektarát) pengetve, bal oldalukra öblös hangú dobot (dugi) erősítve, bokáikra csörgőt (ghungru) helyezve adják elő énekelt költeményeiket, misztikus verseiket, a térben mozogva, erős érzelmi intenzitással. Ez az „egyszemélyes zenekar” a falusi közösségekben a spiritualitást, az isteni kinyilatkoztatást, a hétköznapoktól való elragadtatást képviseli, vagyis a baul énekmondó a földet az éggel köti össze a közösség szemében. A bengáli népzene másik kikerülhetetlenül fontos hangszere a dotara, amely az előbb említett hangszerekhez képest inkább dallamos kíséretet ad.

Burns Kati a baul zenét rendszeres művészrezidens programok résztvevőjeként hét éve tanulmányozza, Kalkuttában, Gorbhangában, Joydebben és Santiniketánban is gyűjtött baul zenét, illetve lépett fel baul előadóművészekkel.

Az ektara különlegessége, hogy egy húron, egyetlen zenei hangot megszólaltatva, mégis színesen, sokoldalúan, transzba ejtő hatással tudja az éneket kísérni. Kétféle kísérettel – pengetéssel és ‘hullámos’ játékmóddal – ismerkedhetnek meg az érdeklődők, és természetesen az ektarát kézbe is vehetik, a bátrabbak a kísérettel is megpróbálkozhatnak.

A programon való részvétel díja: 2500 Ft / fő (egységesen)
Kedvezmények nem érvényesíthetők.
A programjeggyel a kiállítás is megtekinthető.
Max. létszám: 20 fő.