Lüszterlepkék és mázmadarak
web_stories Galéria megnyitása (5 kép)

Lüszterlepkék és mázmadarak

A Lüszterlepkék és mázmadarak. A Zsolnay Múzeum Japán Gyűjteménye és a Zsolnay-japonizmus című tárlat a „Zsolnayak Japánjára” koncentrál: feltárja a gyár és a család gazdag japán tematikájú forrásait, bemutatja a „kölcsönzés”, „átértelmezés” és „újragondolás” folyamatait. A kiállítás emellett vázolja, hogyan formálta a gyár és vevőköre ízlésvilágát a japán művészet befogadása. A család gyára Magyarországon fontos szerepet játszott a kerámiaipar modernizációjában, nem csak követték, de bizonyos esetekben irányították is az új esztétikai trendeket. Az Európában zajló iparművészeti forradalom során újdonságként megjelenő japonizmust is aktívan tanulmányozták a gyár dolgozói, illetve a család, különösen Zsolnay Júlia is.

A 19. század második felének Európájában lezajló iparművészeti forradalom egyik legfőbb inspirációs forrását a széles körben újonnan megismert japán művészet jelentette. Az 1853-tól nyugati hajók számára kikötőit megnyitó Japánból ezerszám érkeztek műtárgyak és terjedtek Európa piacain, helyet találva köz- és magángyűjteményeinkben.
Magyarországon a pécsi Zsolnay gyár volt az egyik legfontosabb központja a kerámiaipar modernizációjának és az új ízlés megteremtésének, és az 1870-es évektől az 1910-es évekig tartó korszakában búvópatakként ugyan, de folyamatosan fellelhető a gyár munkásságában a japán művészet inspiratív jelenléte. A kamarakiállítás feltárja a gyár és a család gazdag japán tematikájú forrásait, bemutatja a „kölcsönzés”, „átértelmezés” és „újragondolás” folyamatait, és vázolja, hogyan formálta a gyár és vevőköre ízlésvilágát a japán művészet befogadása.

Fotók: Füzi István © Janus Pannonius Múzeum, Zsolnay Múzeum

Helyszín: Janus Pannonius Múzeum Zsolnay Múzeuma, 7621 Pécs, Káptalan u. 2.
Időpont: 2022.06.23. - 2022.10.02.