GINKGO | MOMIJI | DESIGN

hullatja holt levelét
szerte kertedbe”

Matsuo Bashô (1644-1694) haikuja Terebess Gábor fordításában

A Hopp Múzeum orientális kertje gyönyörű iparművészeti alkotásokkal népesül be egy napra. Az alkotók ősziesre hangolt, ázsiai növények által ihletett tematikájú alkotásokat mutatnak be, amelyeken ginkgo és a momiji levelek motívumai köszönnek vissza.

KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK:

Ez a két fa a Hopp Múzeum kertjében is megcsodálható: a ginkgo a kert egyetlen növénye, amely a múzeumalapító, Hopp Ferenc idejéből származik. A ginkgo az élet csodája, az örök élet titkának ismerője. Növénytanilag egy több mint 200 millió éves élő kövület, a kelet-ázsiai kolostorkertek szent fája. Aranyló levelei ünnepi színekbe öltöztetik őszi levélhullás idején a kerteket. A japán juhar is kedvelt díszfa, színe fokozatosan vált át zöldből bíborba az ősz folyamán. A színesedő levelek szemlélése külön ünnep Japánban, a juharlevelet pedig mint motívumot régóta előszeretettel használják a művészetekben: gyakorta felbukkan textileken, lakktárgyakon, fametszeteken. A kert az esztétikummal való találkozás helye, végtelenül finomra hangolt, harmonikus környezet, a megnyugvás szigete a város sűrűjében. A kiállított iparművészeti alkotások a kertben látható növényekhez közvetlenül kapcsolódnak, azokat tematizálják, ilyen módon egyfajta természetközeli dizájnt képviselnek.

A rendezvényt a nap folyamán az alábbi kapcsolódó programok kísérik:

10:00 – 12:00: Falevél papírból. Origami workshop Nedev Ágota, a Magyar Origami Kör egy tagjának vezetésével.
14:00 – 15:00: Hangzó zen. Japán bambuszfuvola bemutató és hangszeres meditáció. Vezeti Dr. Kenéz László, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola oktatója.

A sakuhacsi, a japán bambuszfuvola hangja azonnal Japánt idézi. E világszerte ismert és népszerű hangszer azonban nem világi eredetű: kolostorokban született néhány száz éve a zen buddhista praxis eszközeként. Joggal kérdezhetjük, hogyan lehet meditációs eszköz egy hangszer? Nem zárja-e ki egymást a művészi tevékenység és a vallásgyakorlat?
E kérdésekre a foglalkozáson részt vevő érdeklődők, amellett, hogy betekintést nyernek e különleges hangszer világába, saját élményeik alapján adhatják majd meg a választ.

15:00 – 16:30: Momiji séta a kertben Gódorné Hazenauer Zita japánkert-szakértő és kerttervezővel.

ESŐNAP: 2022. október 9., vasárnap, 10:00 – 18:00

JEGYVÁSÁRLÁS

A programon a programjegy birtokában lehet részt venni.
Programjegy ára: 1500 Ft
Kedvezmények ez alkalommal nem érvényesíthetők.
0-5 éves korú gyerekek számára ingyenes a belépés.
A programjegy a program napján a "Jurták és kolostorok" kiállítás megtekintésére is jogosít.