Legendás szerelmi történet jávai módra | Autentikus indonéz kortárs táncelőadás

Legendás szerelmi történet jávai módra | Autentikus indonéz kortárs táncelőadás

A Hopp Múzeum kertje egy délutánra ismét Indonéziába repíti a látogatókat. Abban a kiváltságban részesültünk, hogy Budapestre látogat Eko Supriyanto indonéz sztárkoreográfus az általa alapított EkosDance Company, valamint a surakarta-i hercegi palota Langen Praja tánckara, hogy ezen a vasárnapon bemutathassák nekünk legújabb, KAMA című előadásuknak – kifejezetten a Múzeumunk kerti színpadára – adaptált változatát. A koprodukciós program másik érdekessége, hogy a társulat művészeti vezetője, aki nem más, mint a solói Mankunegaran udvar hercegnője, GRA Ancillasura Marina Sudjiwo is tart majd nekünk egy bevezető előadást az udvari kultúráról, valamint a palota szerepéről ennek az ezeréves kultúrának a továbbhagyományozását illetően.
A táncelőadás témáját az egyik legismertebb jávai történetfüzér, a 12-13.századi Panji legenda ihlette. A történet azonban csak kiindulópont, a most látható részlet fókuszában valójában a szerelem univerzális ereje áll. Felépítését tekintve sem elbeszélő, történetmesélős jellegű előadás, mint a Jáváról származó tradicionális dramatikus táncok általában, inkább a nők pozícióját, szereplehetőségeit járja körül (egy se nem boldog, se nem tragikus végifejlet felé tartva), illetve a női képzelőerő jelentőségét emeli ki, mely elengedhetetlen eszköze mind a női, mind a férfi, mind pedig a szerelem „szerepének” újragondolásában.
Az előadásban közreműködnek:
Panji - M. Ronggo Joko Pebrianto
Sekartaji - R.Ay.Ngabehi Citra Wahyu Arsiani
Sekartaji - Nyi Demang Sianita Arighi
Klana - KRT. Samsuri Sutarna
valamint: Eko Supriyanto (EkosDance Company); GRA Ancillasura Marina Sudjiwo (Langen Praja tánckar); David Fajar Perdana Gesuri
Eko Supriyanto az indonéziai Surakartában (Solo) működő EkosDance Company és Solo Dance Studio alapító-művészeti vezetője, generációjának kiemelkedő táncosa és koreográfusa. Eko hétéves kora óta képezi magát, elsősorban jávai udvari táncokban, valamint a Pencak Silat nevű többezer éves helyi harcművészeti formában. A Gadjah Mada Egyetemen szerzett PhD fokozatot előadóművészetből (2014), majd a UCLA (USA) Világművészetek és Kultúrák Tanszékén (2001) végezte el a tánc és koreográfia mesterképzést (MFA). Előadóként rendkívüli nézettségű, látványos előadásokat, projekteket és turnékat tett Indonéziában, Európában és Amerikában.
A Mangkunegaran egy hercegséget jelöl Közép-Jáván, a Surakarta Sunanátusban (Kasunanan Surakarta). A palota saját művészeti iskolával, tánckarral, zenekarokkal (tradicionális jávai gamelán hangszerparkok és megszólaltatóik) rendelkezik, emiatt Közép-Jáván egy igen fontos kulturális létesítményként és a jávai kultúra egyik nagy becsben tartott letéteményeseként tekintenek rá.
Az előadást a Hopp Múzeum aktuális kiállítására érvényes aznapi belépőjegy birtokában lehet megtekinteni.