Batarita | MÉLYCSEND (Premier) | MÚZEUMOK ŐSZI FESZTIVÁLJA
Egyetlen állapot sem örökké tartó. Újjászületni állatként, éhes árnyékként, démonként, pokollakóként, vagy eljutni a tudat békéjéhez, a végső értelemben vett zavartalan és kiegyensúlyozott tökéletességhez?
„Apró gondolatok, finom gondolatok, ahogy egyre jönnek, a szívet felkavarják.
Fel nem fogván a szívnek az eszméit,
ide, s oda rohangál az ember,
s az elme iránytalan.
Ám, a szívnek szándékait értvén,
az, ki buzgó és figyelmes,
féken tartja őket.
Míg, egymást követve a szívet felkavarják,
az, ki felébredett,
követésük nélkül, hagyja menni őket.”
(Szutta Pitaka, Khuddaka-nikája, Udána 4.1 Meghija Szutta - Páliból angolra, angolról magyarra fordították: Thanissaro Bhikkhu, Ermesz Csaba)
Batarita koreográfus, táncos, jelmez-, fény- látványtervező, színész, rendező, fesztivál igazgató, az Érintéspont Művészeti Alapítvány nagykövete 2000-ben megalapította a Batarita Társulatot. Alkotásai szorosan kapcsolódnak a butoh filozófiájához és több mint 25 országban turnézott. Batarita a Magyar Táncművészeti Főiskola koreográfus szakán végzett, nemzetközi koreográfus versenyek nyertese, aki sorra kapta meg a legjelentősebb nemzetközi, kultúrával foglalkozó szervezetek - Asia-Europe Alapítvány (Th), DanceWeb (A), Japán Alapítvány (J), CPI-SIDance (Kor), Royaumont Alapítvány (Fr), stb. - alkotói ösztöndíjait, melyekkel az említett országokban élt. 2006-ban, Bangkokban meghívott vendégművésze volt a thai király születésnapjára rendezett ünnepségnek, később közös darabokat hozott létre Ko Murobushival és Yoshito Ohnoval. 2009-ben rendezőként debütált, majd 3 operát rendzett a Magyar Állami Operaházban. Még ebben az évben megteremtette a BODY.RADICAL Nemzetközi Előadóművészeti Biennálét, melynek azóta is igazgatója. 2012-től nemzetközi koreográfus versenyek zsűrijének tagja. 2013-ban életművéért a "Párhuzamos kultúráért" díjat kapta meg a Mediawave Alapítványtól. Két filmet rendezett. Hét évig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, majd egy-egy szemeszterre a bangkoki Dance Centre School of Performing Arts és a Színház és Filmművészeti Egyetem tanára és vendégprofesszora volt.
A MÉLYCSEND című, butoh filozófiáján alapuló kortárs táncelőadás kifejezetten a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum BUDDHÁK FÖLDJE I GANDHÁRA című kiállításához készült. A darabban egyformán hangsúlyos elemként fonódik össze a tánc, a látvány és a Sztravinszkij által inspirált zajzene. Az alkotófolyamat során különösen izgalmas volt a négy zeneszerző és a szólótáncos együttműködése.
Zene: XRC Kovács Balázs, Lisztes István, Molnár András, Takács Gábor (Pécsi Tudományegyetem, Művészeti Kar tanára és diákjai)
Koreográfia, látvány, tánc: Batarita
Jelmez: Hornyák István, Batarita
Támogatók: Érintéspont Művészeti Alapítvány, Nemzeti Kulturális Alap
ESŐNAP: 2024. október 3., csütörtök, 18:30 - 19:30
A programon való részvétel díja: 2500 Ft / fő (egységesen)
Kedvezmények nem érvényesíthetők.
A programjeggyel aznap, az előadás előtt a kiállítás is megtekinthető.
Jegyek online, elővételben válthatók.
Fotókredit: SI-LA-GI