Lótusz és mandala | Őszi kortárs iparművészeti kiállítás és vásár a Hopp Múzeum kertjében | MÚZEUMOK ŐSZI FESZTIVÁLJA

Lótusz és mandala | Őszi kortárs iparművészeti kiállítás és vásár a Hopp Múzeum kertjében | MÚZEUMOK ŐSZI FESZTIVÁLJA

Kortárs iparművészeti vásárunk őszi kiadása, a Múzeumok Őszi Fesztiválja idejére eső kiemelt programunk most a Buddhák földje | GANDHÁRA kiállításhoz kapcsolódik. A két fő motívum ihlette alkotásokat és iparművészeti tárgyakat csodálhattok meg a nap folyamán. A kiállítást természetesen most is izgalmas programok kísérik.

A lótusz (Nelumbo nucifera) Ázsia, Ausztrália meleg és trópusi területeinek vízinövénye. Nagy, hamvas, pajzs alakú levelei embermagasságra is emelkedhetnek a vízfelszín fölé, a hosszú kocsányon pedig nagy, fénylő, rózsaszín, illatos virágok ülnek, a víz fölött. Minden egyes növény egy gyökérhálózatból nő ki, amely gyakran az egész tó aljzatát behálózza.
Indiában a lótuszt tartják a virágok legnemesebbikének, a leggyönyörűbbnek. Külön neve van a bimbónak, a virágzó és elvirágzott lótusznak, amely egyben a múlt, a jelen, s a jövő, tehát együtt a múló idő jelképe a brahmanizmusban, innen vált a tiszta tanítás jelképévé a buddhizmusban. Buddha trónja is lótusz, a bimbók a bódhiszattvák, a kinyílt virág pedig magának Buddhának a jelképe. A fehér lótusz a tisztaság jelképe. Azért tekintik tisztának, mert nem érinti sem az iszapot, sem pedig a vizet, amelyből kinő. Brahmá az Úr Visnu köldökéből eredő lótuszon jelent meg, s ez a lótusz az az ülőhely, amelyen az egész univerzumot megteremti. Az istenségek közül sokan tartanak lótuszvirágot a kezükben. Többségük a különböző ábrázolásokon lótuszvirágon ül, amelyet padmászanának neveznek (ászana=ülőhely). A lótusz lelki hatását rendkívül kedvezőnek tartják.
Jelentős mezőgazdasági növényként is ismert. Vastag, üreges gyöktörzsét nyersen fogyasztják, vagy keményítőt készítenek belőle. Leveleibe élelmiszert csomagolnak. Magját csemegeként fogyasztják. A magvak csírázó képessége állítólag több száz évig megmarad. Igen gyakori és kedvelt a lótusz szerepeltetése a különböző jókívánságokat kifejező képeken.

A KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK:
PROGRAMOK:

10:30–11:00: Aniruddha Das táncművész, az ICCR Hungary – Amrita Sher Gil Kulturális Központ rezidens művésze tart odisszi táncelőadása

11:30–12:30: Rubin Dániel bansuri művész interaktív előadása

13:00–14:00: A lótusz, a tökéletesség csúcsa. Gódorné Hazenauer Zita japánkert-szakértő (Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum) előadása

15:00–16:00: Megyeri Ágnes: Vaszati – Indiai térrendezés a természet törvényei szerint (MANDALA előadás sorozat 2.)
Az előadás során a Vaszati alapelveit ismerhetjük meg. Az otthonunk egy mikrokozmosz a világegyetemen belül. A Vaszati azt tanítja meg nekünk, hogyan lehetnek a körülöttünk kialakított kis mikrokozmoszok, terek a Természettel harmóniában. 
VAASTU = az ősi, több ezer éves védikus kultúra építészete, amely időtlen, hiszen univerzális természeti törvényekre épül
VASZATI = a Vaastu rendszerezett ismeretanyaga matematikával és kvantumfizikával magyarázva, mérésekkel alátámasztva
16:00–17:30: Rambala Éva: Erő vagy Erőszak – Erőszakmentesség mindennapi életünkben (MANDALA előadás sorozat, 2.)
Szeretnéd konfliktuskerülés, küzdelem vagy ledermedés helyett megtalálni a kapcsolataidban a valódi élvezetet?
Eleged van abból, hogy a jószándékod ellenére olyan sokszor félreértenek? Ha igen, akkor szeretettel várunk ezen az interaktív előadáson, ahol Rambala Éva bemutatja az Erőszakmentes kommunikáció szemléletmódját és gyakorlatát melynek használatával egyre több korábbi konfliktust fogsz tudni párbeszéddé alakítani. Az előadás apropóját Gandhi születésének évfordulója (október 2.) adja, amely 2007 óta az Erőszakmentesség Világnapja. Az előadás része a MANDALA – A Mindenség köre című, Hopp Múzeum Buddhák földje | Gandhára kiállításához kapcsolódó ismeretterjesztő előadássorozatnak.

Folyamatosan elérhető program:
10:00–17:00: Múzeumpedagógiai workshop: ’land-art’mandala, mandala kitűző és lótusz-wagashi készítése Szeivolt Katalin múzeumpedagógus vezetésével

A programváltoztatás jogát fenntartjuk!

A programon való részvétel díja: 2500 Ft / fő (egységesen)
Kedvezmények nem érvényesíthetők.
A programjeggyel aznap természetesen a kiállítás is megtekinthető.
Jegyek a program napján, a múzeum jegypénztárában válthatók.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!